Artificiell Intelligens, AI, kan skapa bilder utifrån en framställd önskan - en s.k. prompt. Om AI kan skapa en prompt utifrån en bild vet jag inte. Men det finns ansiktsigenkänning och system för att se och klassificera människor och stridsvagnar t.o.m. i realtid. Men vad kan ett AI-system se i en bild på din moster Berta som dricker kaffe på sin veranda?
Vi människor reagerar på bilder och får idéer och föreställningar när vi ser bilder. Den här boken eller vad man ska kalla det, försöker skapa text från några av mina bilder. Tvärt emot vad AI gör, idag. Vad bilden väcker för tankar. Och om vad fotograferande kan innebära, fånga och leda till. Behöver ett fotografi vara perfekt? Är perfekt tråkigt?
En hyllning till fotografin. Om hur och varför vi skapar bilder. Om hur vi ser och tolkar bilder. Samt lite funderingar om existensen och samtiden.
ArbetstitelBilder blir text : I mitt huvud
Standardpris549.00
Illustrerad
Orginaltitel
Åldersgrupp
BandtypHäftad
Recensionsutdrag
Läsordning i serie
MediatypBok
AvailableToOrder
IsContractProduct
Inlaga
Sidor212
Publiceringsdatum2025-06-20 00:00:00
FörfattareRoger Halvarsson
Kort Beskrivning
Storlek
Färg
IsBokinfoProduct
SeriesTitle
erpOwnsPrice
BokinfoStatusCode22