Efterlängtad ny bok av författaren bakom Benny älskar baklava
»Berättelsen går verkligen rakt in i hjärtat där den kommer att stanna länge.« Bokstavligttalat_
»Har ni inte läst någon bok av Mikael Jisander så måste ni börja nu.« Stinas boksida
»Mikael Jisander blir bara bättre och bättre.« Bibbloagneta
Sonja är nitton år och sångerska i ett band på Smokey's Jazz Club i nittiotalets Malmö. En kväll sitter en skivbolagsmagnat i publiken och vill signa henne för ett stort låtprojekt. Sonja slits mellan att svika bandet och att uppfylla sin dröm. Hon väljer att satsa på solokarriären, men något går vansinnigt fel och snart faller allt det nya som ett korthus.
Kvar står Sonja – utan band och utan skivkontrakt.
Trettio år senare kontaktas hon av bandets pianist som vill återförenas en sista gång. Ska Sonja våga ta chansen att avslöja att det är hon som hörs på en av nittiotalets största hits? Och ska hon våga berätta varför ingen vet om det?
En sång till Sonja är en berättelse om att våga drömma men också om styrkan i att känna sig tillräcklig, även om inget går som man tänkt sig.
MIKAEL JISANDER är copywriter och författare, bosatt i Lomma. En sång till Sonja är hans tredje fristående roman efter de populära En halv Kaj och Benny älskar baklava. En gripande underhållningsroman om spruckna drömmar och revanschlustan som kommer med dem.
»I den här boken har Jisander hittat ett djup som berör ända in i hjärteroten.« Betyg: 5 av 5 – Lisas bok o klokskap
»En fantastisk välskriven bok med ett fint språk.« Betyg: 5 av 5 – Cias Bookshelf
»Jag älskar En sång till Sonja!« Boktanten