En av 1900-talets stora latinamerikanska författare & en central impuls för den magiska realismen
»Ernesto Sabato var en av 1900-talets viktigaste latinamerikanska romanförfattare.« Hanna Nordenhök, Expressen
När den unge Martín del Carril förälskar sig i den gåtfulla Alejandra Vidal Olmos dras han in i en värld av passion, förtvivlan och en familjs mörka arv. En berättelse som överlappar med den mystiske Fernando Vidal, vars paranoida skrifter beskriver en sekt av blinda som kontrollerar världen från underjordiska gångar.
Argentinaren Ernesto Sabato publicerade bara tre romaner, vilka tillsammans bildar ett säreget litterärt universum och gav en avgörande impuls till den latinamerikanska magiska realismen.
I sitt mästerverk från 1961, Om hjältar och gravar, låter han 1950-talets Buenos Aires växa till en myllrande hallucination, där det gamla kolonialväldets galenskap möter galenskapen i modernitet och kapitalism.
I översättning av Peter Landelius.
ERNESTO SABATO [1911-2011] var en argentinsk författare och fysiker. Efter andra världskriget gav han upp sin karriär som vetenskapsman för litteraturen. Utöver sina tre romaner - Tunneln [1948], Om hjältar och gravar [1961] och Abaddón, utplånaren [1974] - publicerade han en rad essäböcker och ledde en kommission som undersökte den argentinska diktaturens förbrytelser på 1970-talet; först därefter blev han tvungen att lämna hemlandet.