KORAD TILL 2000-TALETS BÄSTA NEDERLÄNDSKA ROMAN (NRC Handelsblad 2025)
Eliza May Drayden växer upp under enkla förhållanden i det tidiga 1800-talets Yorkshire. Tillsammans med sina systrar Millicent och Helen flyr hon in i fantasins värld. När Eliza och Millicent efter många refuser lyckas få varsin roman utgiven, under manlig pseudonym, blir Millicents en stor framgång medan Elizas stämplas som sjuk och förkastlig.
Eliza drar sig undan från världen, men ryktena om henne och hennes roman har fått eget liv och fortsätter att gäcka läsare mer än 100 år efter hennes död. I elva kapitel berättas historien om Elizas liv genom elva olika människor som på olika sätt kommit att beröras – eller kanske hemsökas – av henne. Var hon en omoralisk skandalförfattare? Ett missförstått geni? De märkliga berättelserna går inte ihop – särskilt inte de som handlar om hennes död.
”Storkens och dromedarens sång” är en roman om döden och livet, om kärlek och sorg. Om det oförklarliga och mystiska, men också om det allra mest mänskliga. Och om historieberättandet som det enda som kan hålla människan vid evigt liv.
"Redan efter denna första historia är jag helt golvad ... När matematikern Anjet Daanje spelar ut hela sitt naturvetenskapliga och konstnärliga register inser jag att det kan vara den bästa bok jag läst på flera år." Borås Tidning
"Ett imponerade romanbygge ... den psykologiska realismen [är] slående, suget i läsningen starkt och jag gråter i smyg när jag läser på ett kafé ... en storslagen berättelse om hur svårt det är att vara en älskande människa. Den är en hyllning inte bara till systrarna Brontë, utan till litteraturen, som den främsta formen för töjbara sanningar och svindlande lögner." Expressen
"En vindlande fantasi kring författaren Emily Brontë ... detta är en roman om stor ensamhet." Dagens Nyheter
“Om jag en enda gång under min karriär som litteraturkritiker skulle få dela ut sex stjärnor istället för de maximala fem, så skulle jag ge dem till ’Storkens och dromedarens sång’. En roman som gjorde mig så överväldigad att jag ännu inte har återhämtat mig helt.”
NRC Handelsblad